Nauka jazdy na wózku. Jak przystosować się do nowej sytuacji?
Istnieje wiele sytuacji, które wymuszają stosowanie, a raczej poruszanie się przy użyciu wózka inwalidzkiego. Dla niektórych osób jest to jedyna szansa na przemieszczanie się, ze względu na całkowity niedowład kończyn dolnych. Są też tacy, którzy na co dzień w domu poruszają się bez wózka, lecz ich stan zdrowia uniemożliwia im przemieszczanie się poza obrębem domu bez pomocy wózka. W każdym z tych przypadków najważniejszą rzeczą jest umiejętność korzystania, samodzielnego poruszania się na wózku.
Dlaczego samodzielność osoby niepełnosprawnej jest tak ważna?
Człowiek z natury chce być samodzielny, decydować w pełni o sposobie spędzania czasu. Ograniczenia fizyczne bądź psychiczne skutecznie to niekiedy uniemożliwiają. Samodzielność osób niepełnosprawnych jest ważna przede wszystkim ze względu na samopoczucie tych osób i ich poczucie własnej wartości. Właściwe korzystanie z wózka inwalidzkiego, bez konieczności stałej pomocy osób trzecich to wolność, niezależność, której każdy potrzebuje dla zachowania zdrowia psychicznego.
Jak zacząć samodzielnie korzystać z wózka inwalidzkiego?
Nauka jazdy na wózku inwalidzkim obejmuje kilka etapów. Pierwszym krokiem do sukcesu jest zaakceptowanie wózka, sytuacji, w jakiej się znalazła osoba, która musi zacząć korzystać z wózka, bywa, że do końca swojego życia. Najlepiej jest skorzystać z poradni psychologicznej oraz fizjoterapeutycznej, które pomogą opanować właściwą technikę poruszania się wózkiem inwalidzkim. Dobrze jest o taką pomoc poprosić sklep medyczny, taki jak nasz, który może służyć sprawdzonymi kontaktami do właściwych poradni.
Jakie umiejętności trzeba opanować, poruszając się na wózku?
Nauka jazdy na wózku inwalidzkim ma na celu nauczenie zachowania się osoby niepełnosprawnej w różnych sytuacjach, również tych nie do końca bezpiecznych, mogących być dla nich zagrożeniem utraty zdrowia, czy też życia. Należy zatem nauczyć się:
- odpowiednio dobierać wózek, jego ustawienia do swoich potrzeb,
- opanować jazdę we wszystkich kierunkach z zachowaniem odpowiedniej postawy ciała, niwelujących np. bóle, ścierpnięcia w okolicach obręczy barkowej,
- balansować wózkiem, czyli umiejętnie poruszać się po nierównym terenie, pokonywać przeszkody,
- przećwiczyć upadki na wózku.