Dlaczego termometry elektroniczne wyparły rtęciowe?
W trakcie choroby niezwykle istotne jest stałe mierzenie temperatury, które pozwoli dobrać rodzaj lekarstw i podawanych medykamentów do stanu zdrowia pacjenta. Dawnymi czasy jedynym rodzajem termometrów były tzw. termometry rtęciowe, które wycofane zostały ze sprzedaży w kwietniu 2009 roku. Na ich miejsce pojawiły się termometry wypełnione substancją na bazie alkoholu oraz termometry elektroniczne. Od kilku lat świat termometrów zdominowany został przez sprzęt bezdotykowy.
Termometry bezdotykowe zalety rozwiązania
Termometry zrewolucjonizowały polski świat medyczny. Zaletą ich jest niezwykle wysoka dokładność pomiaru oraz możliwość zapamiętania pomiarów, przez co zwalnia opiekuna osoby chorej przed pamiętaniem odczytów, czy też koniecznością ich zapisu. W odróżnieniu od rtęciowych urządzeń do pomiaru temperatury dają one niemal natychmiast wynik, bez konieczności pilnowania poprawności mierzenia gorączki, jak to bywa w klasycznych miernikach.
Termometry te odczuwają fale promieniowania podczerwonego, które zwiększa się wraz ze wzrostem gorączki, pozwalając możliwość jego odczytu na ekranie wyświetlacza. Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów, mierzenie gorączki z pewnej odległości, niweluje konieczność ciągłej dezynfekcji sprzętu. W przeciwieństwie do innych termometrów dostępnych na rynku termometry bezdotykowe pozwalają zmierzyć również temperaturę wody i innych napojów dla dzieci.
W czym termometr bezdotykowy przewyższa rtęciowy?
Przede wszystkim wygodą użytkowania. Mimo wyższej ceny zakupu zapewnia wysoki komfort użytkowania, bez konieczności uważania na czynności wykonywane podczas mierzenia temperatury. Te rtęciowe i współczesne termometry cieczowe łatwo zbić. Wystarczy chwila nieuwagi, aby je stłuc, co w przypadku bezdotykowych termometrów jest praktycznie niemożliwe. Dobrej klasy termometr bezdotykowy będzie pozwalał na wielokrotny pomiar w krótkim odstępie czasu, czego nie potrafią stosowane dawniej rozwiązania.